Ilmaiset toimitukset yli 20€ tilauksiin kotimaassa!
Biokia logo
  • Tuotteet
    • Kuivatut marjat
    • Marjajauheet
    • Mehut
    • Tuotepaketit ja lahjatuotteet
    • Usein kysyttyjä kysymyksiä
  • Reseptit
    • Makeat
    • Aamiainen ja välipalat
    • Smoothiet ja juomat
    • Suolaiset
  • Blogi
  • Marjat
    • Mustikka
    • Puolukka
    • Mustaherukka
    • Tyrni
    • Karpalo
  • Biokia
    • Tarina
    • Vastuullisuus
    • Ota yhteyttä
  • Varainhankinta
  • Kauppa
    • Kuivatut marjat
    • Marjajauheet
    • Mehut
    • Tuotepaketit ja lahjatuotteet
    • Toimitusehdot
  • Deutsch
  • English
Kirjaudu
  • de
  • en
Kirjaudu
Ostoskori

marja-asiantuntija kainuusta

Missiona marjojen käytön helpottaminen

Biokialla on missiona marjojen jalostaminen ja niiden käytön lisääminen arjessa. Haluamme tuoda metsän ja puutarhojen marjat kaikkien ulottuville helppokäyttöisessä muodossa.

Vaikkei marjojen poiminta ja säilöminen innostaisikaan, marjat ovat tärkeä osa tasapainoista ruokavaliota ja niistä hyötyvät kaikki.  Ja jos marjat eivät sellaisenaan maistu, niitä voi myös tuotteidemme avulla helposti ’piilottaa’ päivän aterioiden lomaan ja hyötyä marjojen terveellisistä ominaisuuksista lähes huomaamatta.

Kainuussa osataan marjat

Toimitusjohtajamme Vernun isä Arne Vasunta aikanaan sanoi, että marjat ovat kainuulaista hightechia – ja tämän me osaamme. Olemme edelläkävijöitä marjojen jalostustekniikassa, ja kuivaamalla pystymme säilyttämään marjojen parhaat ominaisuudet, värit ja ravintoaineet satokausien ulkopuolella. Tuotteissamme käytetään kokonaisia luomumarjoja, joten mukana ovat kaikki marjojen hyvät ominaisuudet.

Pääraaka-aineemme ovat suomalaiset villit metsämarjat mustikka ja puolukka. Säilömme marjat muotoon, josta niitä on helppo lisätä arjen ruokavalioon ja joka ei vaadi säilyäkseen energiaa. Perusajatuksena on aina ollut, että marjat ja niiden jalostusprosessissa syntyvät sivuvirrat pystytään hyödyntämään 100 %.

Suomussalmelta maailmalle

Biokia on Suomussalmella sijaitsevan perheyhtiö Kiantama Oy:n tavaramerkki. Yritys on perustettu vuonna 1973 harjoittamaan metsämarjojen keräilyä, jalostusta ja välitystä elintarviketeollisuudelle. 2000-luvun alkuvuosina yrityksen tuotevalikoimaan tulivat erilaiset kuivatut marjatuotteet ja niitä alettiin myydä myös kuluttajille Biokia-brändillä.

Yritys toimii edelleen lähellä raaka-ainelähteitään, keskellä Kainuun marjametsiä, jossa on pitkät ja yhä elävät perinteet luonnonmarjojen keräämisestä ja monipuolisesta hyödyntämisestä. Yrityksen perusarvo tiivistyykin lauseeseen ”vastuullisesti hyvää luonnosta”. Meidän intohimonamme ovat marjat ja tavoitteenamme on saada ihmiset kaikkialla syömään enemmän terveellistä luonnonmarjaa.

Vienti on ollut alusta asti yrityksen fokuksena ja pohjoisen puhtaat ja terveelliset marjatuotteet kiinnostavatkin ympäri maailmaa. Biokia-tuotteita on saatavilla aina Japanissa asti.

 

 

Tutustu tuotteisiin
valkoinen biokia logo

Biokia® on Kiantama Oy:n rekisteröity tavaramerkki

 

Tilaa uutiskirje

Verkkokaupan asiakaspalvelu

info@biokia.fi

Puhelin ja WhatsApp
Ma – Pe klo 8.00-12.00
040 679 0533

Muut Biokia-yhteystiedot löytyvät yhteystietosivulta

Kiantama Oy

kiantama.fi
kiantama@kiantama.fi

Navigoi

  • Etusivu
  • Tuotteet / Verkkokauppa
  • Marjat
  • Reseptit
  • Blogi
  • Tarina
  • Vastuullisuus
  • Varainhankinta
  • Ladattavat materiaalit

Lisätietoa

  • Toimitusehdot
  • Oiva-raportti
  • Laatu & sertifikaatit
  • Rekisteriseloste
  • Evästekäytänteet

Seuraa meitä Facebookissa